Cerc Pastoral-Misionar în parohia Vladomira

Evenimente Mai 18, 2017

Miercuri, 17 mai, a avut loc o nouă întâlnire lunară a Cercului pastoral-misionar numărul 10 al Protopopiatului Iaşi 1. De această dată, întâlnirea a fost găzduită de către parohia „Sfântul Apostol Toma” Vladomira - Trifeşti.

Cu acest prilej a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu pentru credincioşii adunaţi în biserica parohiei. Din soborul de preoţi au făcut parte preşedintele cercului pastoral-misionar, părintele Ioan Pralea de la parohia „Sfântul Mare Mucenic Mina şi Sfântul Vasile cel Mare” Probota, părintele Emil Ojog de la parohia „Adormirea Maicii Domnului” Bivolari, părintele Mihai Chelaru de la parohia „Sfântul Dumitru” Trifeşti, părintele Dan Zgăvârdici de la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” Hermeziu, părintele Morărescu Virgil de la parohia „Sfântul Ierarh Varlaam” Green Park – Iaşi şi părintele Valentin Mîncă de la parohia „Sfântul Apostol Toma” Vladomira.

La finalul slujbei, părintele Virgil Morărescu a susţinut referatul cu titlul „Icoană – fereastră spre cer”. În prezentarea sa, părintele Morărescu a vorbit despre importanţa icoanei în cultul ortodox, despre pictorul de icoane, tradiţia iconografică românească, dar şi despre actualitatea, importanţa şi necesitatea sfintelor icoane pentru viaţa şi misiunea Bisericii astăzi. Referatul prezentat se înscrie în Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti din cadrul Patriarhiei Române.

Citește alte articole despre: cerc pastoral, Parohia Vladomira